Ishallar och isbanor
Tekniska Verken ansvarar för skötsel av isbanor utomhus. Vi skrapar, plogar och spolar för att banorna ska vara spelbara så så ofta det bara går, snöfall som töväder som kyla. I centrala Kiruna finns det idag tre isplaner utan rink, samt en rink med sarg i Tuolluvaara.
OBS! Allmänhetens åkning jul- och nyårshelgen 2018/2019
Lombia och Matojärvi ishall
- Julafton och nyårsafton: Kl 10.00-14.00
- Juldagen, annandag jul samt nyårsdagen: Kl 12.00-16.00
- Mellandagarna: det kan vara begränsad tid vissa dagar för allmänhets åkning på grund av träningsläger. Information kommer att finnas på ishallarnas ingångar.
Lombia ishall
Lombia ishall har is från en vecka innan skolstart till och med 31 mars och används främst till ishockey, konståkning, rinkbandy och allmänhetens åkning. I byggnaden finns även en styrketräningslokal. Ishallen kan också användas för andra typer av aktiviteter, såsom kongresser, utställningar och olika underhållningsarrangemang.
Lombia ishalls allmänåkning under issäsongen (september-31 mars)
UTAN PUCK OCH KLUBBA
- Måndag, tisdag, torsdag och fredag kl. 11.00 - 13.00
MED PUCK OCH KLUBBA
- Måndag, tisdag, torsdag och fredag kl. 13.00 - 14.30
Var vänlig och respektera dessa regler så att alla kan nyttja våra ishallar!
Matojärvi ishall
Ishallens isbana används främst ishockeyföreningarnas ungdomsverksamhet samt Korpens rinkbandy. Isbanan brukas under från 15 september till 31 mars.
Matojärvi ishall, allmänåkning under issäsongen:
UTAN PUCK OCH KLUBBA
Måndag, tisdag, onsdag och fredag: 11.00-13.00
MED PUCK OCH KLUBBA
Måndag, tisdag, onsdag och fredag: 13.00-15.00
Torsdagar är det stängt mellan klockan 07.00-11.00 på grund av underhållstid för isvård.
Lördag och söndag
09.00-09.50 utan puck och klubba
Lördagar och söndagar kan allmänhetens åkning utgå på grund av seriematcher.
Ta hänsyn till ALLA som är på planen. OBS inget "matchspel"! Ibland har skolan aktiviteter under allmänåkning vilket kan medföra lite mindre plats.
Visa hänsyn på isen
Rinkar och isar är till för alla att nyttja. Hockeyspelare som barnfamiljer som konståkare, nybörjare som rutinerade. Tänk på att ta det försiktigt med exempelvis slagskott och tacklingar. Vi hänsyn för alla utövare.
Har frågor, funderingar, synpunkter eller förslag? Eller vill du göra en felanmälan? Kontakta gärna kundservice!